Featured

Закоханий у вроду слів

В читальній залі Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека відкрито книжково-журнальну виставку «Закоханий у вроду слів». 30 березня виповнюється 160 років з дня смерті Духновича Олександра Васильовича (1803-1865), українського педагога, літератора, історика, богослова, культурно-освітнього і громадсько-політичного діяча Закарпаття.
Добу, в якій жив і творив один із визначних діячів-культорологів на Закарпатті Олександр Духнович, дослідники називали церковно-слов’янсько-руською. Одні письменники виступали з вимаганнями вживати в літературі церковнослов’янську мову, другі, як і О. Духнович, обстоювали „руську”, треті обороняли народну мову. О. Духнович виступав за релігійну і народну єдність, показав приклад змагання підкарпатських русинів до культурно-просвітньої та релігійної єдності з галичанами.
Духнович Олександр Васильович народився 24 квітня 1803 р. в с. Тополя в сім’ї священика. Письменник згадував, що по смерті батька дід розкрив йому таємницю їхнього роду: нібито один з предків був Черкаським князем, служив Петрові І, але, будучи замішаним у якійсь ворожбі проти царя, змушений був тікати. Таким чином і опинився в с. Тополя, там назвався Духновичем, став дякувати, згодом висвятився в Мукачеві на священика.
Featured

МАЛОВІДОМІ ІМЕНА. ПИСЬМЕНИЦЯ І ПЕДАГОГ ОЛЕНА ЖУРЛИВА

В українській педагогіці є чимало вартих уваги напівзабутих імен, одне з яких – Олена Журлива (Котова) – українська педагогиня, дитяча письменниця, поетеса «Розстріляного відродження», перекладачка, літературознавиця, талановита оперна співачка, яка володіла унікальним голосом – мецо сопрано.
Дослідники пишуть, що Олена Журлива була наділена особливим шармом. Європейський вишкіл, українська духовність, витонченість, освіта, незвичайна врода. В Журливу були закохані Павло Тичина та Володимир Сосюра. У її житті були присутні Леся Українка, композитор Микола Лисенко, Микола Вороний, Олександр Олесь.
Народилася Олена 24 червня 1898-го року у Смілі на Черкащині. у багатодітній сім’ї сільського вчителя церковно-приходської школи. Олена мала вісім братів та сестер, з яких вижили тільки вона і молодша на шість років Катруся. Можливо, саме тому обрала літературний псевдонім Журлива, який зрештою наклав певний фатум на усе подальше життя. Адже у долі Олени Журливої, наче у краплі води, відбилася вся тодішня трагічна епоха…
Featured

Небесна Сотня. Герої не вмирають

В читальній залі Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека відкрито книжково-журнальну виставку «Небесна Сотня. Герої не вмирають».
20 лютого 2025 року - одинадцята річниця вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні (2014)
А сотню вже зустріли небеса… Летіли легко, хоч майдан ридав.
І з кров’ю перемішана сльоза, і рани їхні вже не їм болять.
Як крила ангела, злітаючи назад, Небесна Сотня в вирій полетіла…
Featured

Батько наукової фантастики

08 лютого 2025 року – день народження французького письменника, автора пригодницьких романів Жуля Верна (1828-1905). В Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (відділ зберігання літератури та обслуговування читачів (сектор Аб.)) відкрито книжкову виставку «Батько наукової фантастики».
На виставці можна побачити такі твори Жуля Верна як роман «П’ятнадцятирічний капітан», трилогію, що об’єднує романи: «Діти капітана Гранта», «Двадцять тисяч льє під водою» і «Таємничий острів» та ін.
Серед книг привертає увагу невеличка книжечка Жюля Верна «Замок у Карпатах», видана у Львові у видавництві «Світ» у 1992 році. Вона була надрукована за виданням: Жіль Верн «Замок у Карпатах». Львів, 1934 р.
Featured

З НАШИХ ПОЛИЦЬ СЛАВЕТНІ УКРАЇНСЬКІ ПЕДАГОГИ: ІВАН БОБЕРСЬКИЙ

Час бере своє, і сьогодні вже мало хто знає, що на вулиці Драгоманова у Львові (тоді ще це була вулиця Мохнацького) у 1900 - 1918 роках жив Іван Боберський – видатний український педагог, професор, громадський діяч, фундатор, теоретик і практик української фізичної культури. Іван Боберський ставив собі за мету виховання молоді у зовсім іншому, як досі, спортовому русі – на зразок руху у західних країнах. Він, як писали його сучасники, «прагнув вивести українську молодь з австрофільства дорогою фізичної культури».

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти