Класик світової педагогіки

Класик світової педагогіки

02 березня 2024 року виповнилося 200 років від дня народження видатного українського педагога Костянтина Дмитровича Ушинського (1824-1870). В Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (відділ зберігання літератури та обслуговування читачів (сектор Аб.)) відкрито книжкову виставку «Класик світової педагогіки».
Ушинський Костянтин Дмитрович – основоположник наукової педагогіки й народної школи, автор праць з теорії та історії педагогіки, підручників для початкового навчання.
Костянтин Ушинський народився у селі Богданка на Новгород-Сіверщині (за іншими даними в Тулі) у родині дрібномаєткового дворянина. Середню освіту здобув у Новгород-Сіверській гімназії. Закінчив юридичний факультет Московського університету з відзнакою. Після закінчення університету працював виконувачем обов’язків професора в Ярославському Демидовському юридичному ліцеї на кафедрі камеральних (економіко-юридичних) наук. Був звільнений за демократичні погляди.. Наприкінці1859 року К. Ушинського призначили інспектором Смольного інституту. За сфабрикованим доносом він був звільнений (1862). Відряджений до Європи вивчати педагогічні ідеї й практичний досвід видатних педагогів.
Костянтин Ушинський залишив після себе 11 томів праць. Неперевершеними його творами є «Педагогічна антропологія», «Рідне слово» та ін. Костянтин Ушинський – педагог і просвітитель світового масштабу.
Книга «Рідне слово» у 1866 році була вилучена із рекомендованих міністерством підручників для шкіл, а в 1867 році така ж доля спіткала «Дитячий світ». Проте час належно оцінив ці книги: «Рідне слово», з'явившись у 1864 році, витримало 146 видань за 50 років. Жодна навчальна книга світу не мала такої кількості видань.
Костянтин Ушинський вивчав стан жіночої освіти в європейських країнах, постановку початкової освіти. Він прочитав сотні книжок педагогів-мислителів Західної Європи, накопичив велику кількість психолого-педагогічних і методичних знань, якими щиро ділився з читачами на сторінках журналів, збірників, книг.
Протягом усього життя Ушинський поспішав зробити якомога більше, здійснюючи записану в щоденнику в юнацькі роки мрію: принести якомога більше користі Батьківщині.
Костянтин Ушинський пережив страшне горе: на хуторі під Новгород-Сіверським трагічно загинув його улюблений син Павло. Це дуже підірвало здоров'я. Тому Ушинський купив будинок у Києві, перевів дочок із Смольного інституту в Київську гімназію. Помер на 47 році життя в Одесі.
Сім'я Ушинського, дружина і шестеро дітей, виконали заповіт батька про пожертви на розвиток освіти і культури рідного краю. На кошти сім'ї побудовані і утримувалися чотири народні школи: дві в Києві та дві в Глухівському та Новгород-Сіверському повітах – Богданці та Ображеєвці.
Текст підготувала Наталя Звольська, завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ

Пов'язані статті

Квітень

Березень

Лютий

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти