«Читання і філуменія» - під такою назвою відкрито виставку сірникових етикеток у Львівській обласній науково-педагогічній бібліотеці
31 жовтня відбулося урочисте відкриття виставки сірникових етикеток із приватних колекцій Галини Панахид та Петра Чернявського, розгорнуту у приміщенні Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки за адресою: м. Львів, вул. Зелена, 24 (фойє, ІІ поверх).
Відкрила виставку директор бібліотеки Ярослава Сокольська. Коротко охарактеризувала філуменію, як вид колекціонування, відзначила що об’єднує його з читанням та представила колекціонерів: п. Галину Панахид та п. Петра Чернявського. Саме із їх приватних колекцій представлені експонати на виставці.
З великим інтересом слухали учасники заходу розповіді колекціонерів про філуменію та про представлені експонати.
{gallery}diyalnist/kult_zakhody/filomenuvannya{/gallery}
Філуменія – колекціонування сірникових етикеток, коробок, буклетів (книжечок сірників), самих сірників і інших предметів, пов’язаних з сірниками. Колекціонерів сірникових етикеток називають філуменістами. Термін «Філуменія» був запропонований у травні 1943 року англійською колекціонер кою сірникових етикеток Марджері Еванс для означення колекціонування предметів, пов’язаних з «виробництвом вогню». Нове слово складалося з двох частин: грецького «philos» – люблю і латинського «lumen» – вогонь, світло. Людей, які захоплювалися збиранням предметів, пов’язаних з вогнем, сірниками, стали називати філуменістами – тими, що люблять вогонь. А колекціонування сірникових етикеток – філуменією.
Від часу видання першої етикетки (1829 р.) до сьогодні сірникові мініатюри вражають розмаїттям зображень і представлених тем. Сюжети розповідають про фауну і флору, історію техніки і дослідження космосу, правила поведінки в побуті і природі. На сірникових етикетках представлені репродукції творі мистецтва, портрети визначних особистостей, пам’ятки архітектури тощо. Зображення ілюструють події і знаменні дати, розповідають про виставки і фестивалі, представляють досягнення у різних сферах.
Сірникові коробки – це спосіб інформування, ведення пропаганди і ефективний спосіб поширення реклами.
Серед багатьох філуменістичних тем є й тема «Читання» Сюди належать сірникові етикетки і коробки із зображеннями портретів письменників і поетів, сюжетів з відомих літературних творів, реклами книг і книжкових виставок, пропагування читання як способу здобуття інформації, знань, проведення дозвілля, реклами книжкових та періодичних видань. Окремою темою у філуменії виділяється філуменістична Шевченкіана. Сірникові етикетки містять зображення не лише портретів Тараса Шевченка та його творів, а й зображення його пам’ятників, музеїв, місць, пов’язаних з із ним.
Сьогодні, в час використання комп’ютерних технологій, поширення мобільного зв’язку і всеохоплюючої присутності Інтернету так важливо підтримувати інтерес до читання і книги. Ця виставка має на меті через філуменістичні колекції показати важливість книги, спонукати до читання в також зацікавити процесом колекціонування, яке виховує самодисциплінованість, методичність, потребу поширення і поглиблення знань.
Учасники заходу отримали виняткову можливість побачити не лише представлені експонати, але й поспілкувалися із колекціонерами. Виставка викликала у них велике зацікавлення та захоплення.
Виставку присвячено Всеукраїнському дню бібліотек, який щорічно відзначається 30 вересня, та 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка.
Експозиція відкрита для перегляду до 23 листопада 2014 року.