Читання і філуменія

«Читання і філуменія» - під такою назвою відкрито виставку сірникових етикеток у Львівській обласній науково-педагогічній бібліотеці

31 жовтня відбулося урочисте відкриття виставки сірникових етикеток із приватних колекцій Галини Панахид та Петра Чернявського, розгорнуту у приміщенні Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки за адресою: м. Львів, вул. Зелена, 24 (фойє, ІІ поверх).

 

Відкрила виставку директор бібліотеки Ярослава Сокольська. Коротко охарактеризувала філуменію, як вид колекціонування, відзначила що об’єднує його з читанням та представила колекціонерів: п. Галину Панахид та п. Петра Чернявського. Саме із їх приватних колекцій представлені експонати на виставці.

 

 

З великим інтересом слухали учасники заходу розповіді колекціонерів про філуменію та про представлені експонати.

{gallery}diyalnist/kult_zakhody/filomenuvannya{/gallery}

 

Філуменія – колекціонування сірникових етикеток, коробок, буклетів (книжечок сірників), самих сірників і інших предметів, пов’язаних з сірниками. Колекціонерів сірникових етикеток називають філуменістами. Термін «Філуменія» був запропонований у травні 1943 року англійською колекціонер кою сірникових етикеток Марджері Еванс для означення колекціонування предметів, пов’язаних з «виробництвом вогню». Нове слово складалося з двох частин: грецького «philos» – люблю і латинського «lumen» – вогонь, світло. Людей, які захоплювалися збиранням предметів, пов’язаних з вогнем, сірниками, стали називати філуменістами – тими, що люблять вогонь. А колекціонування сірникових етикеток – філуменією.

 

Від часу видання першої етикетки (1829 р.) до сьогодні сірникові мініатюри вражають розмаїттям зображень і представлених тем. Сюжети розповідають про фауну і флору, історію техніки і дослідження космосу, правила поведінки в побуті і природі. На сірникових етикетках представлені репродукції творі мистецтва, портрети визначних особистостей, пам’ятки архітектури тощо. Зображення ілюструють події і знаменні дати, розповідають про виставки і фестивалі, представляють досягнення у різних сферах.

 

Сірникові коробки – це спосіб інформування, ведення пропаганди і ефективний спосіб поширення реклами.

 

Серед багатьох філуменістичних тем є й тема «Читання» Сюди належать сірникові етикетки і коробки із зображеннями портретів письменників і поетів, сюжетів з відомих літературних творів, реклами книг і книжкових виставок, пропагування читання як способу здобуття інформації, знань, проведення дозвілля, реклами книжкових та періодичних видань. Окремою темою у філуменії виділяється філуменістична Шевченкіана. Сірникові етикетки містять зображення не лише портретів Тараса Шевченка та його творів, а й зображення його пам’ятників, музеїв, місць, пов’язаних з із ним.

 

Сьогодні, в час використання комп’ютерних технологій, поширення мобільного зв’язку і всеохоплюючої присутності Інтернету так важливо підтримувати інтерес до читання і книги. Ця виставка має на меті через філуменістичні колекції показати важливість книги, спонукати до читання в також зацікавити процесом колекціонування, яке виховує самодисциплінованість, методичність, потребу поширення і поглиблення знань.

 

Учасники заходу отримали виняткову можливість побачити не лише представлені експонати, але й поспілкувалися із колекціонерами. Виставка викликала у них велике зацікавлення та захоплення.

 

Виставку присвячено Всеукраїнському дню бібліотек, який щорічно відзначається 30 вересня, та 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка.

 

Експозиція відкрита для перегляду до 23 листопада 2014 року.

Пов'язані статті

Ірина Калинець

Самійленко

Шевченківські читання

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти