Featured

130 років львівському електричному трамваю : презентація Олександра Арістархова в ЛОНПБ

04 червня 2024 року Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (вул. Зелена, 24) тішилася зустріччю з Олександром Арістарховим, працівником історичного музею. Він завітав у клуб "Вивчаємо видатні постаті України", щоб розповісти про історію львівського електричного трамвая, якому 31 травня 2024 року виповнилося 130 років.
Гостя та учасників клубу привітала керівник книгозбірні Оксана Кумецька, зазначивши, що в клубі варто вивчати не тільки видатні постаті України, але й визначні події, зокрема - початок регулярного руху електричних трамваїв у Львові (1894).
Завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ, ініціатор, організатор клубу "Вивчаємо видатні постаті України" Наталя Звольська звернула увагу на значну кількість поетичних творів, присвячених львівському трамваю. Вона прочитала вірш однієї з учасниць клубу "Вивчаємо видатні постаті України" Ліліани Косановської, який називається "Кондуктор". У цьому вірші відчувається туга поетеси за часом, коли вагоном трамвая ходив кондуктор, створюючи приємну атмосферу.
Олександр Арістархов розповів багато цікавого, починаючи від першої електростанції у Львові (вул. Сахарова), збудованої у 1894 році для живлення електричної трамвайної лінії до Краєвої виставки в Стрийському парку й до відкриття трамвая на Сихів (2017).
Презентував багато чудових старих фотографій, листівок, на яких можна побачити електричний трамвай Сімменса з ліхтарем, відкритою кабіною для водія, трамвай "Sanok" з напіввідкритою кабіною, виготовлений на заводі у Сяноку в Польщі та ін.
Дуже сподобалася на старих світлинах трамвайна зупинка біля статуї Нептуна на площі Ринок.
Олександр Арістархов розповів історію трамвайних ліній, зокрема лінії на Личаків. Цю лінію запроєктували прокласти по вул. Чарнецького (нині Винниченка), повз будинок намісництва (нині - Львівська обласна державна адміністрація). Але тодішній намісник Галичини Казимир Фелікс Бадені (1846-1909) виступив проти. Тому колії проклали по вул. Підвальній.
Після смерті Бадені трамвайна лінія таки пройшла повз будинок намісництва - на Високий Замок. Її збудували в 1910 році.
На вул. Лисенка ще й досі збереглися конструкції кріплення дротів трамвая, який їхав на Високий Замок.
Учасники заходу переглянули фільм "Я люблю Трамвай". Отримали відповіді на поставлені питання.
"Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека" висловлює подяку Олександру Арістархову за цікаву, змістовну презентацію. Чекає до наступної зустрічі.
Текст підготувала Наталя Звольська

Пов'язані статті

Ірина Калинець

Самійленко

Шевченківські читання

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти