Featured

Зустріч з Андрієм Корнєвим і Оксаною Герій в ЛОНПБ

16 жовтня 2024 року в Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (клуб «Вивчаємо видатні постаті України»; вул. Зелена, 24) відбулася зустріч з істориком, кандидатом мистецтвознавства Харківської державної академії дизайну і мистецтв, культурологом, журналістом, літератором, автором проєкту «Душа народу. Сто років української народної пісні на поштовій листівці» Андрієм Корнєвим, а також з старшим науковим співробітником Інституту народознавства НАН України, кандидатом мистецтвознавства, волонтером проєкту «Душа народу…» Оксаною Герій.
Гостей привітала керівник книгозбірні, ініціатор проєкту "Інноваційна бібліотека" Оксана Кумецька. Вона подякувала за цікаву, гарну тему.
Модерувала захід завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ, ініціатор, організатор клубу "Вивчаємо видатні постаті України" Наталія Звольська.
Андрій Корнєв розповів про проєкт «Душа народу…», підтриманий Українським культурним фондом у межах програми «Культурна спадщина».
Андрій Корнєв – донеччанин, з 2000-го року – харків'янин. Батьки п. Андрія з Полтавщини. В Донецьку українська пісня стала часткою його життя. У нього була дуже велика і дружна родина. Андрій Корнєв з приємністю підкреслює, що з Донеччини - всесвітньо відомий український співак Анатолій Солов'яненко.
У книгозбірні Андрій Корнєв розпочав презентацію з виконання козацької пісні «Там де Ятрань круто в'ється». Пан Андрій дуже гарно співає.
Андрій Корнєв розповів, як зацікавився старими листівками. Один з його знайомих колекціонував українські поштові листівки, що скуповував на Харківській барахолці. Андрій Корнєв побачив на одній з листівок роботу українського митця-графіка, ілюстратора книжок Григорія Якутовича. Розпочав дослідження. Його зацікавили приватні зібрання Харківських, Полтавських, трішки Львівських колекціонерів.
Андрій Корнєв розповів про українських митців, твори яких можна побачити на старих поштових листівках. Наприклад, про Амвросія Ждаху з Одеси, Едварда Козака з Львівщини, Йосипа Дайца з Харкова, Ніла Хасевича з Рівненщини.
До Амвросія Ждахи пісня прийшла через театр, через трупу Кропивницького, яка приїжджала в Одесу. Ждаха по матері був нащадком запорозьких козаків. Знався з Миколою Лисенком. Працював з різними видавництвами, зокрема, з Київським видавництвом «Час».
Андрій Корнєв презентував поштові листівки, на яких роботи Амвросія Ждахи. Особливо п. Андрій звернув увагу на листівку з піснею «Ой, біда, біда мні, чайці-небозі». Цю пісню написав Іван Мазепа. На листівці Ждаха хотів зобразити Івана Мазепу, але це було небезпечно. Тому він намалював Богдана Хмельницького, який прикриває жінку з дитиною. Жінка символізує Україну-неньку.
На думку Андрія Корнєва, про Едварда Козака можна писати роман. Едвард Козак за походженням був напівнімцем, але любив Україну, записався в Українські січові стрільці. Малював карикатури. Опинився в Німеччині, потім у таборах для переміщених осіб, далі – в Америці. Приїхав в Америку зі своїм журналом «Лис Микита». Був учасником пресової квартири. Випустив в Америці серію поштових листівок, присвячених січовим стрільцям. Він зробив ілюстрацію до пісні «В горах грім гуде». Але листівку назвав не по першому рядку, а взяв текст з середини пісні: «Хто живий, вставай!».
Андрій Корнєв розповів також про Йосипа Дайца, вчителем якого був бойчукіст Анатолій Петрицький. Під час репресій бойчукістів знищили. Дайц вцілів через те, що відійшов від політики. Дайц намалював зображення до старої української пісні «Зажурилась Україна». Ця пісня закликає до боротьби. Художник до цієї пісні змалював нову орду.
Андрій Корнєв згадав і Ніла Хасевича, який був інвалідом з дитинства (йому потягом відрізало ногу), який став відомим художником, очолив ідеологічний відділ УПА.
Андрій Корнєв підкреслив, що в проєкті «Душа народу…» наскрізна лінія – боротьба і визволення.
Зустріч завершила Оксана Герій, яка підкреслила, що буде видана книга, присвячена давній українській листівці.
«Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека» висловлює подяку Андрію Корнєву за змістовну і дуже цікаву презентацію, а Оксані Герій – за організацію зустрічі з п. Андрієм.
Текст підготувала Наталія Звольська

Пов'язані статті

Ірина Калинець

Самійленко

Шевченківські читання

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти