Featured

Богдан Горбовий в ЛОНПБ: презентація книги «Столиця Гербуртів. Нариси з минулого й сучасного Добромиля»

15 жовтня 2024 року в Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (клуб «Вивчаємо видатні постаті України»; вул. Зелена, 24) відбулася зустріч з відомим львівським лінгвістом, перекладачем, краєзнавцем, громадським діячем, заступником голови Товариства наукових викладів ім. Петра Могили, автором просвітницького проєкту поширення культурної та історичної спадщини України даного Товариства - Богданом Горбовим, який презентував книгу: Микола Гец. Столиця Гербуртів. Нариси з минулого й сучасного Добромиля. Факсимільне видання. Передмова до видання: Богдан Горбовий «Річ Посполита – Мачуха руського (українського) народу». Науково-популярне видання. Львів «Левада», 102 ст. з ілюстр.
До «Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки» завітав також Йосип Іванюк та чимало представників української інтелігенції.
Учасників клубу «Вивчаємо видатні постаті України» привітала керівник книгозбірні Оксана Кумецька, яка наголосила, що п. Богдан Горбовий – частий гість педагогічної бібліотеки.
Модерувала захід завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи, ініціатор, організатор клубу «Вивчаємо видатні постаті України» Наталія Звольська.
Книга Миколи Геца «Столиця Гербуртів. Нариси з минулого й сучасного Добромиля» була видана в 1937 році накладом кружка «Рідна школа» в Добромилі. На сьогоднішній день вона рідкісна. Її екземпляр знаходиться в Українській національній бібліотеці ім. Василя Стефаника у Львові (відділ україніки). Завдяки Богдану Горбовому було здійснено факсимільне видання книги. Він написав також історичну розвідку до факсимільного видання.
В історичній розвідці Богдан Горбовий акцентує увагу читача на Кревській та Люблінській уніях. Він вважає, що Кревська унія 1385 року (угода між Польщею і Литвою, підписана в містечку Кревськ (територія сучасної Польщі)) поклала початок створенню Речі Посполитої і зникненню Руської держави, яка «добровільно» була інкорпорована (приєднана або поглинута) Польщею при схваленні і сприянні Риму.
Богдан Горбовий у передмові підкреслює, що від Кревської унії (1385) до Люблінської унії (1569) пройшло 184 роки. Це був довгий шлях поступового поглинання руських земель в Корону Польську і закінчився остаточним підпорядкуванням Волині, князівства Київського і Чернігівського до Польської держави і маленького князівства Литовського.
Під час заходу Богдан Горбовий підкреслив, що почав працювати над темою про Добромиль тільки лише з минулого року. До того він досліджував такі видатні постаті: Олександра Лотоцького, Василя Вишиваного, представників з сім’ї Івана Франка.
Щодо Яна Щасного Гербурта, то Богдан Горбовий написав ще раніще разом з журналістом міжнародником Марком Сімкіним книжку «Ян Щасний Гербурт, або римо-католицький шляхтич, що захищав права та свободи православних українців».
Богдан Горбовий розповів учасникам заходу про Миколу Геца, автора рідкісної книги, українського громадського діяча, журналіста, а також про його дружину Ольгу Мак (Ольгу Нилівну Петрову). Дав відповідь на питання, чому взяв дану тему.
Було багато питань, побажань. Висловлено думку про клопотання, щоб Богданові Горбовому присвоїти звання Почесного громадянина Добромиля та ін.
Йосип Іванюк зачитав уривки з «Слово про Руський Нарід» Яна Щасного-Гербурта, де є такі слова: «Ніякий розум, ніяке насильство не може помогти, щоб Руси не було в Руси. А щож булоб, колиб комусь захотілося, щоб поляків не було в Польщі…»; «На соймиках обіцяють, а на соймах відступають. На соймиках їх братією зовуть, а на соймах відступниками».
Учасники заходу мали можливість послухати пісні у виконанні кобзаря з Нікополя Бориса Бабенка. Зокрема, «Вперед, Махно!» (сл. і муз. Бориса Бабенка), «Стоїть душа з роздертими крильми» (сл. Наталії Крісман, муз. Бориса Бабенка),«Чайка» зі Львова» (сл. і муз. Бориса Бабенка).
В пісні «Чайка» зі Львова є гарні слова: «Чайка» зі Львова від земель Тараса вже мандрує в сонячні краї».
Наталія Крісман, автор слів «Стоїть душа з роздертими крильми», була присутня на заході. Вона висловила теплі слова Богданові Горбовому і Борису Бабенку.
«Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека» висловлює подяку п. Богдану Горбовому за змістовну, цікаву презентацію книги, а також книжковий дарунок; висловлює подяку українській інтелігенції, присутній на заході, за теплу підтримку.
Текст підготувала Наталя Звольська

Пов'язані статті

Ірина Калинець

Самійленко

Шевченківські читання

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти