Featured

Музично-літературна імпреза з нагоди виходу в світ книги Марії Гатала-Квасневської «Одним стрибком з темряви»

19 листопада 2024 року в Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (клуб «Вивчаємо видатні постаті України»; вул. Зелена, 24) відбулася музично-літературна імпреза з нагоди виходу в світ нової книги письменниці Марії Гатала-Квасневської «Одним стрибком з темряви».
Гостей привітала від себе особисто і від колективу заступник директора книгозбірні Ярослава Сокольська. Вона передала вітання й від керівника книгозбірні Оксани Кумецької, яка хоч і не була присутня фізично через відпустку, все ж в думках однозначно перебувала з нами.
Ярослава Сокольська підкреслила, що в непростий час війни як ніколи важливо знаходити сили жити, творити, надихати та підтримувати одне одного. Світ творчості – це сила, яка об’єднує і зміцнює дух.
Заступник директора книгозбірні наголосила, що твори композитора Валерія Квасневського, одного із гостей, вже звучали в бібліотеці. В лютому 2023 року, під час презентації видання «За Україну, за її волю», романси на вірші Василя Вишиваного, покладені на музику Валерієм Квасневським, виконував Юрій Данилов, викладач Львівського державного музичного ліцею імені Соломії Крушельницької.
Завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ, ініціатор, організатор клубу «Вивчаємо видатні постаті України» Наталія Звольська сказала слово про Марію Гатала-Квасневську. Вона підкреслила, що Марія Гатала-Квасневська – жінка, яка втратила ногу, а взамін Господь подарував їй талант віршування. Поезія стала сенсом її життя. Вона дякує Творцеві за випробування, які проходить.
Наталія Звольська звернула увагу на біографію Марії Гатала-Квасневської, яка, не вступивши до медінституту, пішла працювати на залізницю касиркою. Її віконечко світилося усмішкою, добротою. Але неправильно поставлений лікарем діагноз, коли вона захворіла, призвів до великих мук. Жінці відтяли ногу. Місяцями не гоїлася рана. Відвернувся рідний чоловік, з яким прожила 20 років. Рятували знеболюючі уколи та підтримка друзів. Марія поновилася на роботі. Вийшла її перша збірка «Отрута і мед кохання». А далі була зустріч з композитором Валерієм Квасневським, який вніс багатогранні зміни в її життя. Незабаром виникла ціла низка пісень та романсів, які були створені в творчому тандемі. Їхні твори зазвучали на радіо і телебаченні, вечорах, концертах.
Ведучий музично-літературної імпрези Валерій Квасневський наголосив, що в своїй прозі та поезії Марія звертається до різноманітної тематики: лірична сповідь, тема кохання, поетичне оспівування природи в різні пори року, патріотична тематика, драматичні колізії у суспільному житті, воєнна тематика, проблеми інвалідів та, безумовно, тема духовності, поетичне звернення до Бога, до Богородиці.
Темою звернення до Бога, до Богородиці відкрито презентацію. Її супроводжувала інструментальна та вокальна музика Валерія Квасневського на слова Марії Гатала-Квасневської.
Прозвучали: духовний солоспів «Санта Марія, Аве Марія» (вик. артистка Львівської опери Світлана Мончук, концертмейстер Ірина Бодник); духовний скрипковий романс «Angelum Meum» (у вик. Мирослава Сори (скрипка), концертмейстер Наталія Юхновець); романс на слова Марії Гатала-Квасневської «Згадай мене» (вик. Світлана Мончук, Ірина Бодник (ф-но)); солоспів Валерія Квасневського «Там, за рікою» на слова Марії Гатала-Квасневської (вик. провідний соліст Львівської опери Володимир Шинкаренко, концертмейстер Наталія Юхновець); романс «Скрипка надії» (вик. Світлана Мончук, партію скрипки - Мирослав Сора, концертмейстер Ірина Бодник); дует «Відлуння весни» (вик. Світлана Мончук та Володимир Шинкаренко, партію флейти - Вікторія Мартинова); романс «Береги надії» (вик. Світлана Мончук); «Танець Сильфіди» (вик. Вікторія Мартинова, концертмейстер Наталія Юхновець); романс «Жовте листя»; пісня-гімн «Розквітай, Україно» (вик. Володимир Шинкаренко, концертмейстер Наталія Юхновець); «Ноктюрн» (вик. Мирослав Сора).
У виконанні студентів Львівського національного університету ім. І. Франка прозвучали такі твори Марії Гатала-Квасневської: «Чудо з яйцем», «Втіха», «Смичкові акварелі», «Осінній роздум», «Вмиває дощ», «Найдорожча», «Початок все бере з любові», «В очікуванні зустрічі», «Зимове торжество», «Ніч чудес», «І воскресне Україна».
Валерій Квасневський розповів, що в 2014 році, після анексії Криму, Марія написала казку-алегорію «Сильфіда одноніжка», в якій ім’я одіозного гнома, що викрав Сильфіду, слід читати справа наліво. Композитор запросив прочитати цю казку-алегорію студентів ЛНУ ім. І. Франка. Зал був зворушений.
Учасники заходу мали можливість послухати деякі вірші Марії Гатала-Квасневської у виконанні композитора Валерія Квасневського. Зокрема, «Танго на візках», «Баладу про трьох ангелів» (пам’яті героїв Чорнобиля Олексія Ананенка, Валерія Беспалого, Бориса Баранова), «Одна ніч в підвалі» (присвячена російсько-українській війні 2022-2024 рр.), «Ще раз про кохання».
Вірш «Одна ніч в підвалі» викликав у багатьох сльози.
Учасники заходу мали можливість придбати книги Марії Гатали-Квасневської. Зібрані кошти підуть на допомогу ЗСУ.
«Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека» висловлює подяку Валерію Федоровичу Квасневському за чудову, змістовну музично-літературну імпрезу та подаровану книгу «Одним стрибком з темряви»; солістам Львівської опери Світлані Мончук та Володимиру Шинкаренку, скрипалю Мирославу Сорі, концертмейстерам Ірині Бодник та Наталії Юхновець, студентці Львівської національної музичної академії ім. Миколи Лисенка Вікторії Мартиновій, студентам ЛНУ ім. І. Франка Олесі Луці, Богдану Середенку, Діані Шишці, Софії Мартиняк, Соломії Доморат, Мирославу Милайчуку (клас викладача сценічної мови, нар. арт. України Олени Баша) – за прекрасне виконання творів.
Текст підготувала Наталія Звольська

Пов'язані статті

Ірина Калинець

Самійленко

Шевченківські читання

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти