4 грудня 2024 року в "Львівській обласній науково-педагогічній бібліотеці" (клуб "Вивчаємо видатні постаті України"; вул. Зелена, 24) відбулася творча зустріч з Заслуженим журналістом України, письменником (літературознавцем, новелістом, кіносценаристом), членом НСЖУ та НСПУ, фотохудожником, автором документально-поетичних відеофільмів, літературно-музичних композицій за власними літературними творами та українською класикою - Зиновієм Суходубом.
В першу чергу п. Зиновій презентував книгу "Ліна Костенко: Любов'ю-Пам'яттю Причастя".
Цю зустріч яскраво описав у своєму дописі в фейсбуку Степан Лепех, творча дорога якого зійшлася з творчою дорогою Зиновія Суходуба ще 50 літ тому. Степан Лепех назвав свій допис "Нащадок славного козацького роду Зиновій Суходуб духовно та фізично здійснив обряд посвячення в козаки усіх присутніх".
Зустріч з Зиновієм Суходубом була фантастичною.
Присутні мали унікальну можливість почути голос Ліни Костенко завдяки запису Зиновієм Суходубом імпровізованого інтерв'ю-діалогу з поетесою у 2004 році в авто, що мчало від письменницького будинку на вул. Гончара, 52 в Києві до Києво-Могилянки, везло Ліну Костенко, Зиновія Суходуба, Ларису Кадирову і Таїсію Шаповаленко на прес-конференцію "Нашої України". Інтерв'ю п. Зиновій назвав "Символ мужності і наснаги". Неможливо забути момент з розповіді Ліни Костенко про постійний сум в очах Василя Симоненка, який був і веселий, і ніби комунікабельний; про те, як вона, яка ніколи не йшла на знайомство перша, взагалі уникала всіх знайомств, раптом підійшла до Симоненка і поклала перед ним апельсин, з усіх людей вирізнила саме його.
Учасники заходу мали прекрасну можливість переглянути документально- поетичний відеофільм про Козаччину "Поле нашої пам'яті", ініціатором створення якого колись став Зиновій Суходуб. Неймовірні зйомки були здійснені з важкого військового вертольота "Мі-8". Недаремно цей відеофільм високо поцілував знаменитий режисер Олег Бійма.
В присутніх на зустрічі, мабуть, було дуже велике бажання побачити у відеофільмі дерев'яну Михайлівську церкву (1650 р.) з села Острів, яку в 1914 році перенесено у Пляшеву на територію музею "Поле Берестецької битви". Адже в цій церкві за переказами молився гетьман Хміль. Вона також пов'язана з родиною нашого гостя Зиновія Суходуба: там хрестили його бабуню Марфу Камінську, в ній вона брала шлюб з дідуньом Іваном Суходубом.
Не могла не вразити багаторічна участь Зиновія Суходуба в експедиціях археолога Ігоря Свєшнікова на місцях козацьких бойовищ під Берестечком.
Зиновій Суходуб приніс речі, які колись слугували нашим предкам: рубило, нуклеус. Особливо сподобалася підкова з козацького чобота 1651 року, знайдена п. Зиновієм на полі Берестецької битви.
Приємно вразило й те, що Зиновій Суходуб відкрив для себе і не тільки Валер'яна Поліщука, а також родинну пов'язаність з ним. Мати Валер'яна Поліщука Софія Ковалевська і бабуня Зиновія Суходуба Марфа Камінська - двоюрідні сестри.
Зиновій Суходуб дуже бережно ставився до тих книжок, які демонстрував. Для нього книги Валер'яна Поліщука "Вибране", "Коли жити - гордо жити!", "Мудрий слон", а Ліни Костенко "Триста поезій" та ін. - безцінні.
Дуже гарно, що Зиновій Суходуб, дізнавшись від директора книгозбірні Оксани Кумецької про святкування в 2025 році 100-річчя нашої книгозбірні, радо запропонував творчу співпрацю.
Приємно було почути на адресу п. Зиновія теплі слова від його колег Валентини Лотоцької, Володимира Кузика та ін.
"Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека" висловлює подяку Зиновію Суходубу за фантастичну творчу зустріч, подаровану книгу; українській інтелігенції, присутній на заході, - за теплу підтримку.
Текст підготувала Наталія Звольська, завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ, ініціатор, організатор клубу "Вивчаємо видатні постаті України"