Презентація творчості Романа Берези в ЛОНПБ
Featured

Презентація творчості Романа Берези в ЛОНПБ

11 березня 2025 року в Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (клуб «Вивчаємо видатні постаті України»; вул. Зелена, 24) відбулася зустріч з кандидатом педагогічних наук, доцентом Національної академії сухопутних військ України ім. П. Сагайдачного, автором досліджень з мистецтвознавства, педагогіки, фольклористики, етнографії, соціології, колишнім багаторічним директором Львівського обласного центру народної творчості – Романом Березою, який презентував свою творчість.
Гостей привітала керівник книгозбірні Оксана Кумецька. Вона подякувала Роману Березі за вісім подарованих для бібліотеки книг, зазначивши, що бібліотека завдяки гарним книжковим дарункам стає багатшою.
Завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ, ініціатор, організатор клубу «Вивчаємо видатні постаті України» Наталія Звольська представила Романа Березу. Вона розповіла про те, що в 2018 році у розмові з журналісткою Стрийського телебачення (Персона) Юлією Курилишин Роман Береза велику увагу приділив самобутній українській культурі, її проблемам, назвавши культуру храмом, який повинен працювати для своїх прихожан.
Роман Береза подякував керівнику книгозбірні Оксані Кумецькій за запрошення, Богдану Сидораку за те, що порекомендував йому «Львівську обласну науково-педагогічну бібліотеку», Наталії Звольській – за гарне представлення.
Роман Береза розповів, що чимало часу провів у «Львівській обласній науково-педагогічній бібліотеці», готуючи методичні розробки, різні матеріали. Він понад тридцять років присвятив розвитку та методичному забезпеченню культосвітніх закладів Львівщини та аматорських колективів краю.
Роман Береза розповів про свої книги, розпочавши з «Отелло родом з України», що присвячена українському оперному співаку (драматичному тенору) Зеновію Бабію (1935-1984), який народився в с. Підсадки, нині Пустомитівського району Львівської області. Зеновій Бабій мав унікальний, неймовірний за діапазоном, багатством і красою крайніх регістрів голос. Його ім’я часто ставлять поряд з ім’ям великого італійського оперного співака Енріко Карузо. Зеновій Бабій та Енріко Карузо пішли із життя, не сягнувши свого п'ятдесятиліття, ставши кожен символом своєї нації.
Зеновій Бабій неперевершено виконував партію Отелло, написану великим італійським композитором Джузеппе Верді. Вона була ніби створена виключно для нього. Зеновій Бабій був геніальним співаком і геніальним актором.
Роман Береза присвятив також книгу українському артисту балету, одному з найвидатніших танцівників ХХ століття, колекціонеру та бібліофілу Сергію Лифарю (1905-1986).
Сергій Лифар походив з інтелігентної сім'ї, що сягала своїх витоків із старовинного козацького роду Лихвар. Друзі-гімназисти розповіли Сергію про «Школу рухів», у якій відбувалася підготовка танцюристів для Київського оперного театру. Вечорами з вікон цієї школи лунала музика, яку Сергій Лифар колись виконував на фортепіано. Заглянувши одного разу у вікно школи, Сергій побачив щось фантастичне, що змусило його стати танцівником, хоч він не вмів танцювати. Але керівник школи, прима-балерина Броніслава Ніжинська сказала, що він в шістнадцять років спізнився на десять, а то й одинадцять років. Тепер світ знає Сергія Лифаря, як засновника Академії танцю при «Гранд-Опера», як ректора Інституту хореографії та Університету танцю Парижа.
Книга Романа Берези «Духовна велич України» присвячена найвидатнішим митцям України: письменникам, співакам, артистам театру і кіно. Серед них – Тарас Григорович Шевченко (1814-1861).
Роман Береза в книзі «Духовна велич України» підкреслив, що Тараса Шевченка вже за життя називали національним пророком, а написаний ним «Кобзар» вважали біблією українського націєтворення.
За копію картини Карла Брюллова «Вірсавія» Тарасові Шевченку було присвоєно звання академіка.
Роман Береза – автор вступного слова до книги Гната Хоткевича «Богдан Хмельницький». Вступне слово має назву «Гнат Хоткевич – драма життя і драма творчості». В ньому Роман Береза зазначає, що Богдан Хмельницький в інтерпретації Гната Хоткевича постає як багатогранна особистість, для якої рідна Україна – віддзеркалення таких високих вартостей, як честь, гідність, обов’язок.
Роман Береза присвятив одну з своїх книг народному артисту України, солісту Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької Олександру Громишу (1950-2016).
Олександр Громиш став справжнім Мойсеєм новітньої української опери.
Під час заходу на адресу Романа Берези сказано багато теплих слів. Він радо відповідав на поставлені запитання.
Краєзнавець Богдан Сидорак, який був присутній на заході, подарував «Львівській обласній науково-педагогічній бібліотеці» книгу Світлани Талан «Назустріч сонцю».
«Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека» висловлює подяку Роману Березі за змістовну, дуже цікаву презентацію його книг, а також за прекрасний книжковий дарунок; Богдану Сидораку – за організацію заходу, подаровану книгу; українській інтелігенції – за теплу підтримку.
Текст підготувала Наталія Звольська

Пов'язані статті

Ірина Калинець

Самійленко

Шевченківські читання

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти