Юрій Смірнов в ЛОНПБ про поховання львівських вірмен на Личаківському цвинтарі
Featured

Юрій Смірнов в ЛОНПБ про поховання львівських вірмен на Личаківському цвинтарі

06 травня 2025 року в Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (клуб «Вивчаємо видатні постаті України»; вул. Зелена, 24) відбулася зустріч з істориком, журналістом, дослідником Львова Юрієм Смірновим, який прочитав лекцію на тему «Поховання львівських вірмен на Личаківському цвинтарі».
Гостей привітала завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ, ініціатор, організатор, модератор клубу «Вивчаємо видатні постаті України» Наталія Звольська (в межах проєкту «Інноваційна бібліотека», керівник – Оксана Кумецька). Вона назвала чимало відомих вірмен, які похоронені на Личаківському цвинтарі. Наприклад, Самуїла Стефановича (1755-1858) (архиєпископа, митрополита львівської Вірменської католицької церкви, мецената); Григорія Шимоновича (1800-1875) (архієпископ львівської Вірменської католицької церкви); Ісаака Ісаковича (1824-1901) (архієпископа львівської Вірменської католицької церкви, письменника, який походив з шляхетської вірменської родини); Юзефа Торасевича (1784-1869) (польського доктора медицини вірменського походження, мецената, засновника притулку для вірменських хлопчиків-сиріт у Львові (1865)); Валеріана Кшечуновича (1790-1866) (польського шляхтича вірменського походження, засновника сільськогосподарських шкіл, автора брошур з бджільництва, конярства, шовківництва); Юліана Захаревича (1837-1898) (архітектора вірмено-німецького походження, засновника Львівської архітектурної школи, яка визначала архітектурне обличчя Львова другої половини 19 - початку 20 століття); вірменських бенедиктинок та ін. Наталія Звольська попросила п. Юрія Смірнова розповісти більш детально про ці поховання.
Юрій Смірнов зазначив, що традиційно з часів поселення вірмен у Львові померлих ховали на прицерковних кладовищах, зокрема, - при вірменській катедрі. До наших днів збереглися нагробки ХVІ-ХVІІІ століть.
Про гробівець для себе старалися також вірменські черниці бенедиктинки. Садок Баронч у своїй хроніці записав, що у 1702 році владика Б. Нарсесович збудував для них гробівець навпроти монастирської хвіртки.
Останній похорон на прицерковному кладовищі відбувся 29 квітня 1785 року, тоді поховали вірменського священника Габріеля Каспровича. Збереглася таблиця з його могили.
Наступні покоління львівських вірмени ховали на нових кладовищах, а саме Личаківському, Стрийському, Городоцькому, Жовківському. До наших днів зберігся тільки перший з них. Один з перших надгробків встановлено в 1789 році на могилі Магдалени Думської.
На жаль, вже в кінці 19 століття багато надгробків з першого періоду існування цвинтаря були знищені. Сьогодні вже неможливо знайти могили архієпископів Якова Валеріана Тумановича (помер в 1798 р.), Яна Якова Симоновича (1816 р.), Каетана Августина Вартересевича (1831 р.). У львівській пресі збереглися описи їх похорон.
8 грудня 1858 року до п'яти тисяч вірян взяли участь в похороні архієпископа Самуїла Стефановича, який помер у віці 104 роки. Пам'ятник Самуїлу Стефановичу виконано у фірмі Леопольда Шімзера за проєктом відомого скульптора Павла Евтельє. Пам'ятник, ушкоджений часом, був відновлений у 2008 році групою українських і польських реставраторів під керівництвом професора Януша Смази.
Наступник Стефановича архієпископ Григорій Шимонович керував архиєпархією у 1859-1875 роках і помер у 1875 році. На його могилі на Личаківському цвинтарі збудовано величний пам’ятник різця відомого скульптора Юліана Марковського. Цей пам'ятник визнано спеціалістами одним з найкращих на кладовищі. На жаль постать владики була значно пошкоджена, а реставрація у 2007 році викликала багато нарікань.
Григорій Юзеф барон Ромашкан (1809-1881) – це ще один владика-архиєпископ, похоронений на Личаківському цвинтарі. Його надгробок з пісковику виконав французький скульптор Антон Юліан Маріот, який у Львові працював під прізвищем Горголевський. Пам’ятник виконаний у вигляді великого кам’яного хреста, який встановлений на високому постаменті і оздоблений єпископськими регаліями.
Архієпископ Ісаак Ісакович (1824-1901), якого називали «золотоустим», помер у 1901 році від інфаркту. Поховали його при головній алеї, біля могили архиєпископа Стефановича. В заповіті владика просив поховати його скромно, без вінків і квітів. Але його похорон переріс у величезну маніфестацію галицького суспільства. У Львові був оголошений траур. Скасовано вистави у театрах, концерти, зачинено бібліотеки і музеї. Могилу архиєпископа Ісаковича оздоблює високохудожній пам’ятник, виконаний відомим скульптором Юліушем Белтовським. Пам’ятник має форми придорожньої каплиці, виконаної з каменю і оздобленої хрестом і епітафійним написом.
Останнім вірменським архиєпископом, похованим на Личаківському кладовищі, був Юзеф Теодорович (1864-1938). Ця видатна людина зробила дуже багато як для вірменської метрополії, так і для Львова в цілому. Архиєпископа Юзефа Теодоровича поховано на цвинтарі Орлят, а серце його вмуровано у стіну вірменської катедри. У 1971 році, перед остаточним знищенням цвинтаря Орлят, останки архиєпископа були потаємно ексгумовані і сховані в одному з гробівців на Личаківському кладовищі. У 2011 році останки Теодоровича були віднайдені і з великими почестями перенесені на відбудований цвинтар Орлят.
На Личаківському кладовищі знаходиться каплиця вірменських черниць-бенедиктинок. Монастир вірменських бенедиктинок у Львові був єдиним жіночим монастирем в структурі вірменсько-католицької церкви у Європі. Близько 1890 року львівські бенедиктинки вирішили збудувати на цвинтарі каплицю. Знаходиться вона на полі 5. Першою в каплиці у 1892 році була похована сестра Схоластика Янович. У наступному році там поховано ігуменю Каетану Саркісевич. В каплиці до 1939 року поховано 24 черниці. За радянських часів каплиця була частково зруйнована. У 2008 році – відбудована дирекцією Історико-культурного музею-заповідника «Личаківський цвинтар».
Лекція п Юрія Смірнова була дуже змістовною, цікавою. Багато поховань не можливо було охопити. Тому ще буде продовження у липні місяці 2025 року.
«Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека» висловлює подяку п. Юрію за гарну лекцію, теплу підтримку. До наступної зустрічі!
Текст підготувала Наталія Звольська

Пов'язані статті

Ірина Калинець

Самійленко

Шевченківські читання

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти