Історична довідка

Історична довідка

Львівська обласна науково - педагогічна бібліотека (ЛОНПБ) була заснована у 1925 році з ініціативи тодішньої Кураторії Львівської Шкільної Округи. Першого лютого 1926 року вона була відкрита для публічного користування і називалася „Panstwowa Biblioteka Pedagogischna we Lwowe”. В основу створеної бібліотеки покладено книги в кількості 1800 екземплярів, зібрані від 15 бібліотек польських гімназій Львівської Шкільної Округи.

Створена з метою задоволення інформаційних потреб педагогів, бібліотека постійно поповнювалась літературою педагогічної тематики. До 1934 року це здійснювалось за рахунок державних дотацій та дарів різних освітянських організацій і приватних осіб. Бібліотека належним чином відображала стан комплектування, укладала книжкові каталоги літератури. До нашого часу зберігся єдиний примірник такого видання: „ KATALOG ALFABETYCZNY Panstwowej Biblioteki Pedagogicznej we Lwowe ( od Nr. 1 do 6300 wlacznie. Cze?c 1. ). – Nakladem Panstwowego Wydawnictwa Ksia?ek Szkolnych, 1933. У передмові до цього видання містяться відомості про організації та осіб, що дарували бібліотеці літературу. Це, зокрема, Кураторія Львівської Шкільної округи, школа у м. Буськ, Товариство директорів шкіл, Товариство наукових працівників, Спілка польських наукових працівників.


З 1934 року, коли бібліотека налічувала вже понад 10250 одиниць літератури, вона була цілковито переведена на державний бюджет і стала іменуватися "Panstwowa Centralna Pedagogischna Biblioteka we Lwowe”. Був затверджений її статут, відповідно до якого бібліотека здійснювала свою діяльність як самостійна інституція Кураторії Львівської Шкільної Округи до 1939 року.
Із 1939 року та в час німецької окупації бібліотека функціонувала на приватні кошти. За цей період діяльності бібліотеки майже повністю втрачені всі архіви обліку та звітності (крім інвентарних книг та каталогів).
Закінчення другої світової війни поклало початок нового періоду діяльності бібліотеки. Насамперед було визначено приналежність закладу. Бібліотека перейшла у підпорядкування Львівського Обласного Відділу Народної Освіти, визначено тип бібліотеки: спеціальна (науково-педагогічна). У 1947 році бібліотека дістала свою сучасну назву: Львівська обласна науково-педагогічна (ЛОНПБ), отримала нове приміщення .
При заснуванні ЛОНПБ знаходилась в приміщенні польської першої гімназії по вулиці Кубалі, 4 ( тепер вулиця Шухевича). Приміщення по вулиці Зеленій, 24, в якому знаходиться бібліотека зараз, є архітектурною пам'яткою ХХ століття. Воно було споруджене в першій третині ХІХ століття для шляхетської родини Замойських. У різні часи цей будинок – палац переходив до родин Дідушицьких, Леваковських, Шептицьких.

У 50-х роках з метою якнайповнішого інформаційного забезпечення потреб педагогів у ЛОНПБ була створена систематична педагогічна картотека  (СПК),  що мала своїм завданням зібрати    інформацію педагогічної тематики не лише із книг, але і з періодичних видань. Сьогодні СПК містить матеріал, який систематизовано по розділах і рубриках так, що ним скористається як педагог-науковець, так і студент чи вчитель-початківець. Картотека налічує понад 13 тисяч рубрик, більш 500 тисяч карток.


Впродовж  2001 -  2012 років на базі бібліотеки функціонував Центр навчально-методичної літератури Гете-Інституту. І сьогодні до послуг користувачів понад 800 одиниць документів німецькою новою на різних носіях.

1 лютого 2016 року Львівській обласній науково-педагогічній бібліотеці виповнилося 90 років. Створена як книгозбірня для освітян з доволі незначним фондом літератури, за час свого існування бібліотека стала великою інформаційною інституцією. Сьогодні її фонди складають понад 435 тисяч одиниць бібліотечних документів.

Інформація про зібрані у бібліотеці документи відображена у каталогах та картотеках, як традиційних, так і з використанням новітніх інформаційних технологій. З 2009 року ведеться електронний каталог. Робота проводиться в автоматизованій інформаційно-бібліотечній системі «Ірбіс», створено 4 електронних бази даних.

До послуг користувачів бібліотеки генеральний абетковий, читацький абетковий та систематичний каталоги літератури, систематична педагогічна картотека. Виконуючи функції інформаційного центру освітянської галузі на обласному рівні, ЛОНПБ вбачає своє основне завдання у повному задоволенні запитів читачів та максимальну зручність в організації роботи. У бібліотеці працює читальний зал, де можна отримати літературу без попереднього замовлення, експонуються виставки, що допомагають якнайповніше розкрити фонд бібліотеки, систематично подається інформація про нові надходження літератури, укладаються тематичні інформаційні та бібліографічні списки літератури. Працівники бібліотеки проводять огляди літератури для різних категорій педагогів, організовують читацькі конференції та інші культурно-просвітницькі заходи, готують найрізноманітніші методичні матеріали на допомогу педагогам, шкільним бібліотекарям, тощо. Педагогічні працівники та всі, хто звертається із запитами педагогічного профілю, широко користуються послугами ЛОНПБ, використовуючи їх у вирішенні завдань, що стоять перед освітою України.

 

 

 

Пов'язані статті

Відділи

Правила користування

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти