27 листопада 2024 року виповнюється 145 років від дня народження Григорія Авраамовича Чупринки (1879-1921), українського поета-романтика, військового і політичного діяча, борця за самостійність України на теренах Української республіки.
Уродженець Чернігівщини, поборник українських інтересів, був надзвичайно популярним серед українців та українського руху. Настільки, що його прізвище взяв собі за псевдонім командир УПА Роман Шухевич – «Тарас Чупринка».
«Чупринці випала доля бути співцем, трубадуром Української Національної Революції. Ряд його поезій широко увійшов в ужиток розбурханих мас, граючи ролю національних гимнів.», - так написав про Григорія Чупринку літературознавець Юрій Лавриненко, дослідник «Розстріляного Відродження» (стаття «Поет, що не хотів жити рабом (Григорій Чупринка) (До 50-річчя розстрілу – 28 серпня 1921 року в Києві) // Нові дні: універсальний ілюстрований місячник. 1971. Ч. 258–259. С. 4).
Одним із найпопулярніших віршів Григорія Чупринки у період Визвольних Змагань став вірш «Гимн», що розпочинався словами: «Слава Вкраїні, Любій Отчині, Слава до віку однині». Надрукований вперше у 1917 році в газеті «Нова Рада», покладений на музику композитором Кирилом Стеценком, твір став улюбленою піснею борців національної революції.
У бібліотечному фонді Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека є видання творів Григорія Чупринки: Чупринка Г.О. Поезії. – К.: рад. письменник, 1991. – 495 с. (серія «Бібліотека поета»). Зміст видання:
Книжка перша. «Огнецвіт» (1909).
Книжка друга. «Метеор» (1910)
Книжка третя. «Ураган» (1910)
Книжка четверта. «Сон-Трава» (1911)
Книжка п’ята. «Білий гарт» (1911)
Книжка шоста. «Контрасти» (1913)
Книжка сьома. «Лицар-Сам» (1913)
Поза збірками: 1907 – 1919 рр.
Григорій Чупринка, як борець за самостійність України, був заарештований київським губернським ЧК 23 червня 1921 року, а 28 серпня цього ж року засуджений до найвищої міри покарання – розстрілу. Розстріляний як член київського Всеукраїнського центрального повстанського комітету.
Григорія Чупринку було реабілітовано у 1996 році згідно рішення Київської обласної прокуратури.
Пам’ятаймо про борців за волю України, бо це є священним обов’язком кожного українця. Усі учасники визвольних змагань, що боролись за українську самостійність, а також усі, хто боронить Україну сьогодні, є символами незламності та глибокої віри у свободу.
Більше інформації про Григорія Чупринку за джерелами:
Український Інститут Національної Пам’яті. «1879 - народився Гриць Чупринка, поет». Доступно за покликанням: https://uinp.gov.ua/.../1879-narodyvsya-gryc-chuprynka-poet
Чупринка Григорій. Повні тексти творів автора. Доступно за покликанням: https://osvita.ua/school/literature/tag-chuprynka_hryhorii/
Григорій Чупринка – метеор, що летів попереду часу / Велич особистості / 2014. Доступно за покликанням:
Текст: Ярослава Сокольська, заступник директора.