Цьогорічне Різдво приходить на нашу українську землю – щоб огорнути духом героїчних предків, дати нам сил у святій боротьбі з ворогом, принести надію та віру на краще.
Дух Різдва невіддільний від різдвяних колядок. Дослідження українських колядок має давню історію. Перші записи текстів зроблено ще наприкінці ХVІІ ст., а серед збирачів колядок і щедрівок були діячі «Руської Трійці», Павло Чубинський, Микола Лисенко, етнограф Володимир Шухевич – дід головного командира УПА генерала Романа Шухевича та інші дослідники.
Перше окреме наукове видання колядок і щедрівок упорядкував видатний український етнограф, фольклорист Володимир Гнатюк (1871—1926). Володимир Гнатюк - уродженець Тернопільшини. Був академіком АН України (1924), членом Чеського наукового товариства (1905), Празької та Віденської Академій наук.
Свій знаменитий двотомник «Колядки і щедрівки» (1914) Володимир Гнатюк видав напередодні Першої світової війни. Над його упорядкуванням він працював майже 15 років. Книга містить етнографічні матеріали з усіх областей України (окрім Закарпаття). В її основу покладено записи З. Ходаковського та І. Вагилевича, О. Бодянського та Марка Вовчка, десятки рукописних збірок кінця ХІХ — початку ХХ ст. У першому томі «Колядок і щедрівок», до прикладу, вміщені надвірні колядки, колядки старим (дідам і бабам), господарю та господині, священикові й удовиці.
НА ПОЛИЦЯХ НАШОЇ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ також є цікаві збірочки українських колядок та щедрівок, які побачили світ вже у часи Незалежності.
Зокрема це відомий збірник колядок, упорядкований науковцем родом зі села Грабовець на Львівщині Михайлом ГЛУШКОМ (1955 – 2024). Михайло Степанович був професором кафедри етнології Львівського національного університету імені Івана Франка. Його книга колядок та щедрівок, яка, до речі, розкішно художньо оформлена, побачила світ 1991 року в Києві у видавництві «Музична Україна». Передмову до неї із аналізом особливостей українських колядок і щедрівок підготував відомий вчений Роман Кирчів.
Звідки, власне, ці колядки та щедрівки, що увійшли до видання? Упродовж останніх років життя Михайло Глушко досліджував збережені традиції колядування в селі Доброгостів Дрогобицького району Львівської області. Від місцевих жителів записав понад півтори сотні текстів, частина з яких опублікована. Тому на сторінках книги знайдете також маловідомі на сьогодні, вже фактично забуті колядки. Важливо, що до кожної колядки подані ноти – аби можна було пізнати її автентичну мелодію.
Тож запрошуємо приходити до нас знайомитися з нашими різдвяними книжковими цікавинками.
ЩО ВАЖЛИВО. Якщо Ви пам’ятаєте чи знаєте колядки, які не зустрічали в книжках та збірниках, приносьте їхні тексти до нас у бібліотеку. З позначкою для Галини Чорної. А ми вже подбаємо про те. щоб зберегти ці перлини української культури для нащадків.
НА ФОТО: етнограф, збирач колядок Михайло Глушко.
Прес-служба КЗ ЛОР ЛОНПБ