Дуже часто ми публікуємо крилаті вислови й цитати відомих іноземних мислителів тоді, коли в нас є такі знамениті велетні постаті, які вартує ближче пізнати їх і їхніми науковими досягненнями користуватися.Одним з таких геніїв є філософ Григорій Савич Сковорода, що на багато років випередив свій час і його прониклива мудрість ніколи не втрачає своєї актуальності. Ось Сковорода писав:
,,Хто соромиться визнати недоліки свої, той з часом безсоромно виправдовуватиме своє невігластво, яке є найбільшою вадою’’.Або: ,,Ти не можеш віднайти жодного друга, не нашукавши разом з ним і двох-трьох ворогів’’, ‘’Ні про що не турбуватись, ні за чим не турбуватись — значить, не жити, а бути мертвим, адже турбота — рух душі, а життя — се рух.’’
І можна наводити його численні крилаті вислови. Життя та біографія Григорія Сковороди, буквально, складається з саме цікавих фактів.
Щоправда, якщо говорити з наукової точки зору, точної дати народження письменника встановити дослідникам так і не вдалося. Хоча в більшості пишуть, що народився Григорій Сковорода 3 грудня 1722 року, та можна з повною упевненістю сказати, що це сама та славнозвісна дата, коли український народ отримав великого мислителя, філософа, письменника, музиканта та мандрівника. Річ у тому, що вона була встановлена аж за дві сотні років опісля смерті Сковороди. Єдиним джерелом, що має це підтвердити виступає лист Г. Сковороди до друга, Михайла Ковалинського, у якому він розповідає про те, як відбувалося святкування його дня народження.
За тими даними виникає, що Г. С. Сковорода прийшов на світ 3 грудня 1722 р. в Полтавщині у козачому селі Чорнухи, колишнього Лубенського полку (нині Лохвицький район). Батьки Г. Сковороди належали до малоземельних селян-козаків. На майбутнього філософа незабутнє враження справили чудові рідні краєвиди і традиційне життя козацької нації.При тому він мав виняткові здібності до засвоєння наук, тож вже у шістнадцятирічному віці йому вдалося вступити до Києво-Могилянської академії. До слова, того часу це був єдиний вищий навчальний заклад на теренах України.
Сторінками життя та творчості
Творча спадщина Григорія Сковороди