З НАШИХ ПОЛИЦЬ ЗА СТАРОВИННИМИ КУЛІНАРНИМИ РЕЦЕПТАМИ – ДО БІБЛІОТЕКИ!
Featured

З НАШИХ ПОЛИЦЬ ЗА СТАРОВИННИМИ КУЛІНАРНИМИ РЕЦЕПТАМИ – ДО БІБЛІОТЕКИ!

На Галичині потішити рідних смачними домашніми стравами – прадавня традиція, яка пережила лихоліття, і збереглася й понині, в час війни. Де ж шукати цікаві рецепти? Та такі, щоб і смачно, і недорого, бо ж війна таки внесла в наше життя свої корективи.
Порадимо кілька цікавих книг з нашої бібліотеки, до яких варто звернутися, щоб запозичити для себе розмаїті ідеї. Бо ж нове, як відомо, - це добре забуте старе. За якими ж кулінарними рецептами і кулінарними книгами готували наші мами і бабусі?
На книжкових полицях бібліотеки є легендарна книга ДАРІЇ ЦВЕК «СОЛОДКЕ ПЕЧИВО», видана у Львові у видавництві «Каменяр», у далекому тепер 1988 році - 36 років тому! Цю книгу, яка пережила випробування часом і отримала визнання не одного покоління галицьких господинь, відразу полюбили за простоту та вишуканість одночасно.
Цікаве життя самої авторки. Королева смаколиків Дарія Цвек народилася 1909 року на Тернопільщині, прожила 95 років. Активну життєву позицію успадкувала від батьків, які забезпечили дітям гарну освіту. Закінчила курси Українського педагогічного товариства (1923–1927, «Рідної Школи») у Коломиї, 35 років викладала біологію у школі. В радянські часи, щоб вижити і прогодувати сім’ю, змушена була залишити вчительську роботу і заробляти працею на кухні у лікарні для «високопоставлених» осіб.
З часом Дарія Цвек стала відомою в місті куховаркою. Вчила, як із обмеженої кількості продуктів приготувати смачну та поживну страву. Видати всі свої рецепти окремою книгою їй запропонувала подруга по гімназії письменниця Ірина Вільде.
Навіть на схилі літ Дарія Цвек не розтратила життєвої наснаги. У 90-літньому віці все ще куховарила, готувала до друку рукописи, радо приймала журналістів та сама відвідувала зустрічі з читачами. Пані Дарія не тільки зберегла народно-родинні традиції українців, а ще й популяризувала їх – і це у добу радянської ненависті до всього індивідуального та національного. «Традиції – це не тільки минуле, але й майбутнє», – любила повторювати вона. Її кулінарні книжки лише на перший погляд є збірками рецептів, насправді ж це – енциклопедії зі створення домашнього затишку по-українськи.
Отож книга «Солодке печиво» містить три розділи – «Печиво», «Солодкі страви» та «Домашні заготівлі». Тут понад 500 рецептів - різні види тіста, кремів, а що найголовніше – докладно подано технологію приготування і пояснення, чому ті чи інші речі потрібно робити саме так…
«Пальчики з тіста, що бродить у воді». «Пальчики солоні з кмином». «Бабка сухарна з яблуками». Вражають уже самі назви ласощів. Книга багато ілюстрована, її приємно взяти до рук і просто погортати, щоб запастися добрим настроєм перед приготуванням вечері…
Є на наших полицях ще одна книга ДАРІЇ ЦВЕК «У БУДНІ ТА СВЯТА». Те ж видавництво «Каменяр», 1993 рік. Тут можна підшукати чимало цікавих ідей до сніданків та до вечері. Особливо коли у господині обмаль часу - Дарія Цвек намагалася своїми порадами допомогти насамперед саме таким жінкам. Різноманіття цікавих салатів, наприклад із оселедця і сиру у хлібній мисці. Або солодкий салат асорті ( чорнослив горіхи, мандарини, фрукти з компоту). Або картопля, запечена з твердим сиром. Лишень погортавши книгу, можна пересвідчитися: те, що нині подають найбільш модні сучасні ресторани, вже колись було багато років тому - у нашої Дарії Цвек.
Є також книга В.О. Циганенка та З.Х. Солових «СТРАВИ ІЗ ФРУКТІВ ТА ОВОЧІВ». Видавництво «Техніка», 1990 рік. У цій книзі, як в давній скрині, також можна нашукати чимало кулінарний ідей. Особливо у рубриці «маленькі секрети кулінара». Запіканка з картоплі за зеленого горошку, грибний суп з галушками, кисло-солодкий соус з горіхами, паштет з квасолі та моркви і ще сотні оригінальних рецептів.
Ще одна книга з давніми рецептами – «ФЕСТ ФАЙНА ГОСПРОДИНЯ». Видавництво «Обереги», Київ, 1993 рік. Ця книга – своєрідний дайджест рецептів та порад. Побудована за таким принципом: що можна приготувати з капусти, картоплі, грибів, баклажанів, кабачків і так далі. Дуже зручно і просто.
Приходьте знайомитися!
НА ФОТО: Дарія Цвек.
Прес-служба КЗ ЛОР ЛОНПБ

Пов'язані статті

Цікаві уривки з книг

Цікаві уривки з книг

Цікаві уривки з книг

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти